سخن سردبیر؛ متمرکز بمانید

سخن سردبیر
متمرکز بمانید
در سال ۱۹۹۸، روانشناسی  به نام دانیل گلمن، مقاله‌ای برای مجله کسب‌وکار هاروارد (HBR) نوشت که به سرعت به یکی از متون کلاسیک تبدیل شد. او در مقاله «چیزی که رهبرها را می‌سازد»، توضیح داد که معمولا مدیران کارآمد سطح بالایی از «هوش هیجانی» دارند. هوش هیجانی مفهمومی بود که به تازگی داشت رواج می‌یافت. برای گلمن این موضوع به معنای سطح بالاتری از خودآگاهی، همدلی و مهارت‌های دیگر اجتماعی بود.
علاوه بر این، او نشان داد که با علاقه و تعهد کافی، مدیران اجرایی می‌توانند این مهارت‌ها را توسعه دهند. کمتر از ۱۸ ماه بعد گلمن مقاله‌ای دیگر برای HBR نوشت، که آن هم در بین تاثیرگذارترین‌ها قرار دارد: «روش رهبری موفق در کسب نتایج». در این مقاله او سعی کرد از رموزِ هنرِ رهبریِ خوب پرده بردارد. اون شش سبک اجرایی را شناسایی کرد و نشان داد که بهترین رهبران می‌توانند بر اساس اقتضای شرایط از هر کدام از این سبک‌ها استفاده کنند. او برای اولین بار بیان کرد که تبدیل شدن به رهبری عالی همانقدر که به دانش نیاز دارد، هنر است.
این ماه نیز خوشحالیم که دوباره از گلمن مقاله‌ای منتشر می‌کنیم. در مقاله «رهبر متمرکز» بیان می‌کند که وظیفه اولیه هر رهبری «جهت دهی توجه» به آنچه که مهم است می‌باشد، بنابرین لازم است که ابتدا خود، تمرکزشان را حفظ کنند. بنابر دانش عصب شناسی، او می‌گوید که تمرکز، فیلتر کردن مسائلی که باعث حواس پرتی می‌شود، نیست و در حقیقت ترویج آگاهی درباره مسائل واقعا مهم است. هدف مدیر اجرایی باید توسعه دادن سه چیز باشد: تمرکز درونی، تمرکز بر دیگران و تمرکز بر دنیایی بزرگتر. دو مورد اولی به ایجاد هوش هیجانی کمک می‌کند، و سومی در طرح‌ریزی استراتژی، نوآوری و مدیریت کاربرد دارد. از گلمن پرسیدیم که تفکر او در طی سالیان چطور دستخوش تحول شده است؟ او پاسخ داد: «به این نتیجه رسیده‌ام که توجه، پایه رهبری موثر است. و خبر خوب اینکه توجه مثل ماهیچه‌ای در مغز است و ما می‌توانیم از طریق تمرین‌های نظام‌مند توانایی‌های خود را تقویت کنیم.»

ادی ایگناتیوس، سردبیر

فقط برای نمایش در اپ
Copyright 2016 - 2019 | All rights reserved