روشنگری- تجزیه بزرگ؛ بازدهی رو به افزایش است اما کارکنان سهم ناچیزی دارند

بخش روشنگری مجله شماره ۱۱ (ژوئن ۲۰۱۵) کسب و کار هاروارد، به رابطه انسان و ماشین پرداخته است. این دومین مقاله از این سری است.

 

تجزیه بزرگ؛ بازدهی رو به افزایش است اما کارکنان سهم ناچیزی دارند.

مصاحبه با نویسندگان «عصر ماشینی دوم»

 

به نظر می رسد ماشین ها می توانند تقریباً هرکاری را که از عهده انسان برمی آید انجام دهند. امروزه خودروها هم می توانند خودشان را برانند. معنی این روند برای کسب وکار و استخدام چیست؟ آیا شغلی برای انسان باقی خواهد ماند؟ آیا ماشین ها علاوه بر وظایف نیازمند به مهارت های ساده، وظایف پیشرفته تر را هم تصاحب خواهند کرد؟ اگر یک انسان و یک ماشین کنار یکدیگر کار کنند، کدام یک تصمیم گیرنده خواهد بود؟ همچنان که فناوری های دیجیتال کسب وکار را متحول می کنند، این سوالات پیش روی شرکت ها، صنایع و اقتصادها قرار می گیرد.

 

اریک برینیالفسون – اندرو مکافی

 

اریک برینیالفسون و اندرو مکافی، اساتید دانشکده مدیریت اسلون دانشگاه MIT، اثر فناوری را بر اقتصاد های مختلف طی سال ها بررسی کرده اند و بر این باورند که پیشرفت های تکنولوژیک جهان را بهتر می کنند، اما چالش های جدیدی هم پیش روی ما قرار می دهند. جدیدترین کتاب آن ها «عصر ماشینی دوم: کار، پیشرفت و شکوفایی در دوره فناوری های برجسته» دیدگاه خوش بینانه ای نسبت به آینده فناوری ها دارد. اما از چاپ کتاب در سال ۲۰۱۴، این دو استاد دانشگاه با مسئله ای رو به رو شدند که ابعادش خودشان را هم شگفت زده کرد: چرا نوآوری های دیجیتال باعث کاهش میانگین درآمد در ایالات متحده و ناپدید شدن بسیاری از مشاغل سطوح متوسط شدند.

برینیالفسون و مکافی در مصاحبه با ویراستار مجله کسب وکار هاروارد (HBR) امی برن اشتاین و ویراستار آزاد آناند رامان توضیح می دهند، گرچه فناوری های دیجیتال به رشد سریع تر اقتصادها کمک می کنند، همه به طور مساوی از آن سود نخواهند برد-چیزی که داده های جدید نشان می دهند. در مقایسه با انقلاب صنعتی، فناوری های دیجیتال احتمال بیشتری دارد که بازارهای انحصاری و برد-باخت ایجاد کنند. برینیالفسون و مکافی همچنین معتقدند که بر خلاف سرعت بالای توسعه تکنولوژیک، پویایی کسب وکارها کاهش یافته است و واکنش آن ها به این تغییرات کافی نبوده است. آن ها نتیجه می گیرند گرچه هیچ کس نمی داند آینده چگونه خواهد بود، زمان مبارزه با مضرات اقتصادی فناوری های جدید همین حالاست.

 


HBR: کار اخیر شما به پیشرفت های ممکن شده توسط فناوری های دیجیتال پرداخته است. اما در عین حال ابراز نگرانی کرده اید که مشکلات مربوطه هم به سرعت در حال بروزند. چه چیز شما را اینقدر نگران کرده است؟

مکافی: بگذارید یک چیز را روشن کنیم؛ پیامد فناوری های دیجیتال برای مغز انسان همان پیامدی است که موتور بخار و فناوری های مربوطه برای قدرت بدنی انسان طی انقلاب صنعتی داشتند. این فناوری ها به ما امکان داده اند بر بسیاری از محدودیت ها به سرعت غلبه کنیم و مرزهای جدیدی از پیشرفت را در نوردیم. معامله ی بزرگی است. اما اینکه نتایج دقیق آن چه خواهد بود، مشخص نیست.

درست همانطور که بهبود و اصلاح موتور بخار برای اینکه بتواند انقلاب صنعتی را تغذیه کند زمان زیادی برد، اصلاح فناوری های دیجیتال هم زمان می برد. کامپیوترها و ربات ها به تغییر و تکامل ادامه می دهند و یاد خواهند گرفت کارهای جدید را با سرعت شگفت آوری انجام دهند. به همین دلیل است که امروزه روی یک انحنا قرار گرفته ایم، در آغاز آنچه آن را عصر ماشینی دوم می نامیم.

این دوره بهتر خواهد بود چراکه به لطف فناوری های دیجیتال قادر به تولید بیشتر خواهیم بود: خدمات پزشکی بیشتر، آموزش بیشتر، تفریح بیشتر، و مقدار بیشتری از تمام کالاها و خدمات. و قادر خواهیم بود این موهبت را به افراد بیشتری در سراسر دنیا برسانیم.

برینیالفسون: اما دیجیتالیزه شدن همراه خود چالش هایی هم آورده است. نباید شوکه شویم. در سرتاسر تاریخ، تحولات اقتصادی مثبت اثرات جانبی منفی داشته اند. مثلاً، انقلاب صنعتی اول ثروت فراوانی ایجاد کرد اما باعث آلودگی، شیوع بیماری و بهره کشی از کودکان شد.

دیجیتالیزه شدن در حال ایجاد مشکلات اقتصادی جدیدی است. همچنان که کامپیوترها قوی تر می شوند، نیاز شرکت ها به برخی از مشاغل کم تر می شود. پیشرفت های تکنولوژیک بسیاری از افراد را پشت سر خود جا می گذارد.

اما برای برخی دیگر چشم انداز روشن و امیدبخش است؛ برای کسانی که تحصیلات و مهارت های تکنولوژیک ویژه دارند. این افراد می توانند ارزش خلق کنند. اما، زمان برخورداری از مهارت های معمولی گذشته است. کامپیوترها و ربات ها در حال یادگیری مهارت های اولیه با سرعتی باورنکردنی هستند.

مکافی: هیچ قانون اقتصادی وجود ندارد که بر اساس آن مطمئن باشیم وقتی پیشرفت های فناوری کیک منافع را بزرگ تر می کنند، سهم همه هم به یک اندازه بزرگ شود. فناوری های دیجیتال می توانند ایده ها، فرآیندها و نوآوری های ارزشمند را با هزینه اندکی اجرا نمایند. این خاصیت برای جامعه منفعت و برای نوآوران ثروت ایجاد می کند، اما تقاضا برای برخی مشاغل را هم کاهش می دهد.

 


اختلال در چرخه رونق و شکوفایی

بر اساس داده ها، بهره وری رو به افزایش است، اما درآمد بسیاری از آمریکایی ها ثابت مانده یا درحال کاهش است. نظر شما در این مورد چیست؟

برینیالفسون: بیایید نگاهی به چهار معیار سلامت یک اقتصاد بیندازیم: سرانه تولید ناخالص ملی، بهره وری نیروی کار، تعداد شغل، میانگین درآمد خانوار. وقتی تمام این شاخص ها را برای ایالات متحده بررسی کردیم، به نتیجه جالبی رسیدیم: هر چهار شاخص با سرعتی یکنواخت بالا رفته اند. به عبارت دیگر رشد شغل و رشد دستمزد سرعتی معادل رشد بازدهی و بهره وری داشته اند. کارکنان آمریکایی نه فقط ثروت بیشتری ایجاد کرده اند، بلکه سهم متناسبی از این سود کسب کرده اند.

 

ادامه دارد …


این مقاله از شماره ۱۱ (ژوئن ۲۰۱۵) مجله کسب و کار هاروارد انتخاب شده است. برای دانلود رایگان کل مجله، اپلیکیشن مجله هاروارد را دانلود و نصب نمایید.

Copyright 2016 - 2019 | All rights reserved